Bebeklerde Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebelerde dalak büyümesi, Midenizin arka kısmında sol kaburga boşluğunda yer alır. Dalak vücudumuz için gerekli temiz kanın arıtıldığı kan merkezimizdir. Dalak kanın süzülmesini sağlayan eski kan hücrelerini arındırır ve bakterilerin yok olmasına yardım eder. Dalakta bulunan beyaz kan adı ile bilinen lenfositler üretilir. Bu lenfositler bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun enfeksiyonlara karşı koyabilmesi için oldukça önemlidir. Günümüz şartlarında çocuklarda sıkça görülen dalak büyümesi ultrason veya doktor muayenesi olmadan fark edilemeyen bir hastalıktır. Bebeklerde dalak büyümesi el ile yapılan doktor muayenesinde tespit edilebilir. Vücudumuzda oldukça önemli bir yere sahip olan dalak bir yumruk kadardır. Bebeklerde dalak büyümesi sol tarafta dokunma ile hissedilir ise dalak normal boyutunun 2 katına çıkmış demektir. Bebeklerde dalak büyümesi lenfosit üretiminin azalmasına yol açar. Bu durum ise bebeklerin bağışıklık sisteminin zarar görmesine ve çok sık hastalanmasına sebep olabilmektedir.


Bebeklerde dalak büyümesi belirtileri nelerdir?

 • En önemli belirti bebeklerde ortaya çıkan iştah kaybıdır. Büyüyen dalak mideye baskı yapar ve bu durum sonunda yeterli alan kalmadığı için yeterince beslenemez.
 • Kilo kaybı,
 • Karın boşluğunda oluşan ağrı ve kırın boşluğundaki şişlik.
 • Bebeğin sık sık hastalanması,
 • Yorgunluk ve bitkinlik hali,
 • Kan yetmezliği bunu bağlı bebekte solgunluk,
 • Yüksek ateş ve gece terlemesi,
 • Zayıf olan bağışıklık sebebiyle enfeksiyonlara sık yakalanmak.

Bebeklerde dalak büyümesi neden olur?

 • Kan bozuklukları, Kan yapısında meydana gelen bozukluklar dalağın fazla çalışmasını sağladığı için dalağın büyümesine sebep olur.
 • Kırmızı kan hücrelerine zarar veren lenfositlerin üretilmesine sebep olan hastalıklar dalakta büyümeye sebep olur. Vücudun dalağı gereğinden fazla görev yüklemesi dalakta genişlemeye ve büyümeye neden olur.
 • Kalp rahatsızlığı, Hipertansiyonun ve karaciğer hastalıklarının sebep olduğu kalp akışının bozulması dalakta kan birikmesine ve basıncın oluşmasına yol açar. Bu durum dalakta büyümeye sebep verir.
 • Kan kanseri, Lösemi ve lenfoma gibi hastalıklar dalakta beyaz kan hücrelerinin çoğalmasına sebep olarak dalakta büyümeye yol açar. Sıtma, hepatit, verem ve anaplazmoz gibi virüsler ve bakteriler dalağın yapısını bozarak büyümeye sebep olurlar.

Bebeklerde dalak büyümesinin tedavisi nasıl yapılır?


Bebeklerde dalağın büyümesine yol açan sebep erken teşhis ve tedavi ile öğrenilmelidir. Bu sebep meydana çıktıktan sonra ona göre tedavisi yapılabilir. Bebelerde dalak büyümesi yol açan sebepler ortadan kaldırılınca dalak büyümesi de duracaktır ve normal boyutuna dönecektir. Geç teşhis edilmesi durumunda ise cerrahi müdahale yapılır. Bebeğinizde yukarıda saydığımız bu belirtilerden birkaçını gördüğünüz takdirde zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun.

Bebeklerde Dalak Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Penis Nasıl Büyür?

Penis Nasıl Büyür?

Popüler İçerikler

Büyüme Gelişme

Büyüme Gelişme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Meme Nasıl Büyür?

Meme Nasıl Büyür?

Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme

Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme

Gebelikte Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüs Nasıl Büyür?

Göğüs Nasıl Büyür?

Güncel

Guatr Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi