Gözde Et Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gözde Et Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Gözde et büyümesi, günümüzde özellikle yaşlı insanlarda meydana gelen bir problemdir. Oldukça yaygın olan bu durum genellikle insanlarda görme rahatsızlıklarının başlamasına neden olduğu andan itibaren önemsenmeye başlar. Gözde et büyümesi, genellikle dışarıdan bakmayla da anlaşılabilen bir problemdir. Fakat ilk zamanlarda çok şiddetli ağrılara ya da görme zorluklarına neden olmadığı için gözde et büyümesi çok önemsenmez. Fakat gözde et büyümesi rahatsızlığının belli evrelerinde bu büyüme daha da hızlanacağı için kişiler bu evrelerde de önemseyerek doktora giderler. Tıbbi olarak gözde et büyümesi "Pterijium" olarak adlandırılmıştır. Ülkemizde yaygın olarak görülen bu rahatsızlık direk olarak göz içerisinde bulunan kornea adı verilen en ön tabaka üzerinde ortaya çıkar. Belli zamanlarda büyüyerek gözün diğer dokularının da zarar görmesine neden olur. Bu durumlarda kişide görme rahatsızlıkları ortaya çıkar. Genellikle gözün burun tarafında olan kısımlarında et büyümesi meydana gelir. Kadınlara nazaran erkeklerde çok daha fazla karşılaşılan bu problem, erkenden müdahale edilmediği zamanlarda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar. Genellikle insanların önemsememeleri nedeniyle de bu ciddi sağlık problemleri sık sık ortaya çıkmaktadır. Gözde et büyümesi, genellikle dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Fakat bazı insanlarda çok farlı nedenlere bağlı olarak gözde et büyümesi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Gözde et büyümesi probleminin en büyük nedeni, insanların gözlerine dışarıdan gelen ultraviyole ışınlardır. Bu ışınlar, direk olarak insanlarda göz yapısına zarar vererek bu gibi değişimlerin meydana gelmesine neden olur. Günümüzde bazı mesleklerde bu sorun çok vardır. Özellikle kaynakçılık ve buna benzer mesleklerde çalışan insanlarda çok fazla süreler boyunca göz bölgelerinin ışına maruz kalması nedeniyle bu rahatsızlıklarla karşı karşıya kalırlar. Bunun için böyle mesleklerde çalışan insanların kesinlikle gerekli olan kişisel koruyucu donanımları kullanmaları gerekmektedir. Bunun yanında bazı insanlarda gözde et büyümesi, direk olarak insanların genetik yapılarında bulunan problemlerden kaynaklanmaktadır. İnsanlarda aile içerisinde diğer bireylerde de daha önceden görülmüş olan ya da görülmekte olan et büyümesi genetik bir özellik taşıyarak ailenin diğer bireylerinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan tedaviler de herhangi bir değişiklik olmaz. Aile içerisinde bu sorunu yaşamamış olan bireylerin bu konu hakkında bazı önlemler almaları onları meydana gelebilecek gözde et büyümesi probleminden koruyacaktır.


Gözde et büyümesi belirtileri nelerdir?

  • Gözde et büyümesinin en büyük belirtisi, direk olarak kızarıklık olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok insanda meydana gelen bu problemlerde burna yakın olan bölgelerde kızarıklıklar meydana gelir. Bu kızarıklıklar bazen göz içerisinde de etkilere neden olur.
  • Meydana gelen bir diğer belirti ise göz içerisinde meydana gelen yanmadır. Yanma rahatsızlığı özellikle ışığa çıkıldığında daha da artabilmektedir. Bu belirtilerin şiddeti de hastalığa göre değişiklik gösterebilir.
  • Gözde et büyümesi olan insanlarda bazen bu et gözde batma hissine neden olabilmektedir. Bu nedenle sorunun büyük olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Son olarak ortaya çıkan bir diğer belirti ise insanlarda tabi ki şiddetli göz ağrılarının ortaya çıkmasıdır. Bu ağrılar bazen sancı şeklinde de kendisini otaya çıkarır.

Gözde et büyümesi tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalık için yapılacak olan tedaviler direk olarak göz içerisinde büyümüş ya da büyümekte olan etin büyüklüğüne bakılarak yapılmaktadır. Kişide estetik bir sorun olarak görülmeyen bu rahatsızlık için net olarak teşhis konulduktan sonra ilaç tedavileri yapılır. Genellikle göz damlası ve buna benzer ilaçlarda gözde et büyümesi tedavi edilir. Eğer gözde et büyümesi önlenemiyorsa ve belli bir büyüklüğe ulaşmışsa cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. Bu operasyonlar sonrasında da kişilerde görme rahatsızlığı kalıcı olarak meydana gelebilir. Çünkü göz üzerinde büyüyen et burada leke kalmasına neden olur.

Gözde Et Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni