Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Büyümesi, lenf bezlerinin büyümesine lenfadenopati demektir. Sık karşılaşılan bir durumdur ve bezlerinin büyümesi genellikle iyi huyludur. Büyümenin kötü nedenleri de vardır. Bu büyüme çeşitli enfeksiyonlar ve kanser nedeniyle meydana gelir. Bu hastalığın önlenmesi için erken tanı oldukça önemlidir.


Lenf bezi büyümesinin belirtileri nelerdir?


Genellikle yeri, büyüklüğü ve zamanı oldukça önemlidir. Eğer büyüme 1 santimetrenin altında ise genellikle bir nedene bağlı değildir. Büyüme kulak önündeki bezlerde ise genellikle bu büyüme enfeksiyon nedeniyle oluşmuştur. Lenf bezi büyümesinin büyüklüğü arttıkça hastalık boyutu da artar.

Belirtiler genellikle ateş, kilo kaybı ve gece terlemeleri olarak ortaya çıkar. Üst solunum yolu enfeksiyonları, döküntülü deri hastalıkları ve diş eti hastalıkları lenf bezlerinin büyümesine neden olabilir.


Lenf bezi büyümesi tedavisi nasıl yapılır?


Tedavi genellikle nedenine bağlı olarak değişir. Üretilen virüs ve bakterileri yok etmek için antibiyotikler kullanılır. Sürekli olarak lenf bezlerinin büyümesi incelenmeli ona göre hastaya verilen ilaçlar ile kontrol altına alınır. Bazı büyüme problemlerinde cerrahi müdahale gerekir ve hastanın rahatsızlığı ortadan kaldırılabilir.

Lenf Bezi Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meme Nasıl Büyür?

Meme Nasıl Büyür?

Penis Nasıl Büyür?

Penis Nasıl Büyür?

Haber Bülteni